به گزارش خبرنگار مهر، رمان «چه بر سر وحشي سفيد آمد؟» نوشته فرانسوا گارد، به تازگي با ترجمه مريم خراساني توسط نشر چشمه منتشر و راهي بازار نشر شده است. اين كتاب صد و نوزدهمين داستان غيرفارسي مجموعه «جهان نو» است كه اين ناشر منتشر مي كند.

فرانسوا گارد در سال ۱۹۵۹ در شهر كوچك كنه نزديك درياي مديترانه متولد شد. پدرش استاد زبان روسي و مادرش خانه دار است. او از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۰ در مناصب مختلف مديريتي دولت فرانسه حضور داشته است و اولين رمان خود را با نام «چه بر سر وحشي سفيد آمد؟» در سن ۵۳ سالگي نوشت. گارد به خاطر نوشتن اين رمان با اقبال زيادي در جوامع فرهنگي و ادبي روبرو شد و در سال ۲۰۱۲ جايزه گنكورد را براي بهترين رمان سال از آن خود كرد. اين رمان ۷ جايزه ديگر را نيز براي نويسنده‌اش به ارمغان آورد.

اين نويسنده در سال ۲۰۱۳ دومين رمانش را با نام «به خاطر سه كرون» به چاپ رساند. هر دو رمان گارد، داستان‌هايي حادثه‌اي را در بر مي‌گيرند. «چه بر سر وحشي سفيد آمد؟» اثري حماسي و داستان زندگي يك ملوان ۱۳ ساله فرانسوي به نام نارسيس پلتيه است كه در سال ۱۸۵۷ در ساحل شمال شرقي استراليا از همسفرانش جدا مي‌افتد. گارد اين داستان را دستمايه قرار داده تا جنبه‌هاي روان شناحتي روابط انساني و مضامين آن و نظريه‌هاي مطرح انسان شناسي و تمدن را زير سوال ببرد.

اين رمان در ۱۷ بخش نوشته شده است كه در اين ۱۷ بخش، ۱۶ نامه گنجانده شده است. اين رمان درباره تك افتادگي انساني از سنت رابينسون كروزوئه است. قهرمان كتاب در سواحل استرالياي ميانه قرن نوزدهم جا مي ماند و با بومياني همراه مي شود كه عكس تصاوير نمادين، اصلا مهربان نيستند بلكه خشن و مرموزند. از سويي او، كم‌كم زبانش را از ياد مي‌برد و تا ۱۷ سال بعد كه پيدايش كنند، نام و خودش را هم فراموش مي كند...

در قسمتي از اين كتاب مي‌خوانيم:
لطفاً به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

منبع : اطلاع و ابتکار |تازه های نشر: چه بر سر وحشی سفید آمد؟
برچسب ها : رمان ,داستان ,گارد ,كتاب ,آمد؟» ,وحشي ,سفيد آمد؟» ,وحشي سفيد